NAZWA NASZEGO HOTELU ZWIĄZANA JEST Z ZABYTKOWYM PARKIEM "ALEKSANDRIA"

Dawniej zwany Aleksandrowem, obecnie Aleksandria. Założony w I poł. XVIII w formie parku "włoskiego". Gdy właścicielami miasta stali się Czartoryscy, Aleksandra Ogińska zmieniła wygląd parku na sentymentalny według projektu Franciszka Salezego Sarnowskiego. Przed wizytą króla Stanisława Poniatowskiego w lipcu 1783, w parku powstały upiększające obiekty. Wyspy były otoczone kanałami, którymi pływano łodziami. Powiększony przez Aleksandrę Ogińską o część północno-zachodnią i wschodnią. W części wschodniej utworzyła ogród malowniczy zwany Aleksandrią. W XIX wprowadzono zmianę układu alei.

Park wydzierżawiono osobom prywatnym od ok. 1840. Następnie park przeszedł na własność miasta. W latach 1869-1909 południową i zachodnią część parku ograniczono żelaznym płotem, a od północnej – murowanym parkanem. Miejski Komitet Krzewienia Trzeźwości Publicznej organizował imprezy w parku, jak też opiekował się jadłodajnią i herbaciarnią.

Podczas II wojny światowej Niemcy rozebrali większość budowli w parku, m.in. teatr letni, restaurację i estradę. Obecnie park w niewielkim stopniu przypomina swoją świetność z przeszłości. Jest znacznie mniejszy, bez dawnego układu alejek i kanałów. O długiej historii parku przypominają ponad dwustuletnie drzewa, z których niektóre są uznane za pomniki przyrody.

Park "Aleksandria" jest dziś miejscem, gdzie chętnie spotykają się mieszkańcy Siedlec, aby spędzić swój wolny czas. Największymi atrakcjami są obecnie tereny wokół stawu, oraz znajdujący się na terenie przylegającym do parku amfiteatr miejski, gdzie odbywają się imprezy kulturalno-rozrywkowe.

Dzieci bardzo lubią odwiedzać plac zabaw, gdzie mogą się huśtać, wspinać, zjeżdżać na zjeżdżalni. Zimą tzw. "górki" połączone historyczną bramą wjazdową, umożliwiają uprawianie sportów zimowych.

Wirtualny spacer po Aleksandrii

[/span12]
[fbcomments]